דף הבית    מזמורי הכהנת    ☺ ניווט מהיר באתר ☺    מערכת האתר     אָבֵרָה מָנְגיסְטוֹ
פורום יוצאי אתיופיה

 

 
 פורום אתיופים ברשת

♣° פורום יוצאי אתיופיה°♣
[חזרה לפורום]  
מחבר הודעה
[מנהל.פורום]
  בית ספר ליוצאי אתיופיה בלבד?   03/04/2011 18:03 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31

נטישת התלמידים את בתי הספר בדרום אשקלון היא עובדה מוכרת. כעת מתברר כי במקביל למגמה הזו הפך בית הספר אור החיים לכזה שמיועד כמעט כולו ליוצאי אתיופיה. על פי נתונים של הוועדה לזכויות הילד בכנסת, בית הספר אור החיים הוא אחד מחמשת בתי הספר בארץ בהם עולה שיעור התלמידים ממוצא אתיופי על 70 אחוז.

 

לא מעט גורמים חינוכיים בעיר אף טוענים כי בית הספר עבר את רף ה־80 אחוז. "בית הספר עמד לפני סגירה כשלצערנו הרב חלק מההורים הצברים הוציאו את ילדיהם והעבירו אותם לבתי ספר אחרים בשכונה", אמרה אחת המנהלות בעיר. "בכדי שבית הספר לא ייסגר מביאים תלמידים גם ממרכז הקליטה בית קנדה בכדי שמספר התלמידים בכיתה יעמוד על מינימום".

 

התהליך החל לפני שנים אחדות. ההורים לתלמידים הצברים העבירו את ילדיהם מבית הספר אור החיים לבתי ספר אחרים באזור - ביניהם הראל, רותם, ארלוזורוב ודקל. לדברי יו"ר ועד ההורים בבית הספר ארלוזורוב, יורם גניש, לא מעט תלמידים עברו אליהם.

 

 "לצערנו הרב, יש בתי ספר באזור שביצעו סלקציה וסירבו לקלוט תלמידים יוצאי אתיופיה. אצלנו מעולם לא קרה דבר כזה, כל תלמיד שביקש לעבור התקבל בשמחה. אבל יש מדיניות הפוכה בחלק מבתי הספר שלא קולטים ילדים אתיופים", סיפר גניש.

 

אין מדובר בתופעה חדשה. בעירייה נאחזו בעובדה שהפסיקה הדתית חייבה את הילדים יוצאי אתיופיה ללמוד בבתי ספר ממלכתיים דתיים והם הופנו למוסדות העונים על ההגדרה. בשנים האחרונות מנסים גורמים בקרב העדה האתיופית באשקלון לפעול להעברת תלמידים לבתי ספר ממלכתיים בכדי לא ליצור גטאות.

 

הנושא נדון באחרונה גם בוועדה למען הילד בכנסת. במסגרת הדיון התעוררה מחלוקת לגבי דרך הפעולה הרצויה בבתי הספר בהם קיים ריכוז גבוה של יוצאי אתיופיה. זיוה מקונן-דגו, מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, טענה שיש לבחון כל מקרה לגופו וכי אינטגרציה לבדה אין בה לפתור את קשיי השתלבותם של תלמידים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך.

הנתונים שהוצגו לחברי הוועדה על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת מורים כי למשרד החינוך ולרשויות המקומיות אין מדיניות מוצהרת שנועדה להתמודד עם כך שרבים מהתלמידים יוצאי אתיופיה מרוכזים בבתי ספר שבהם בולט מספרם עד כדי היותם רוב מוחלט.

 בתגובה לדברים אמר ח"כ שלמה מולה: "יוצאי אתיופיה הפכו לכספומט של כל מיני גופים. אין קהילה בארץ שמושקע בה כל כך הרבה כסף ועדיין התוצאות מפחידות". בסיכום אותו דיון הוחלט על הקמת ועדה שתבדוק את המדיניות בקליטת תלמידים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך לשנת הלימודים תשע"ב.

לדבריה של מקונן-דגו, "הבעיה מתחילה בניתוב העולים לשכונות מצוקה כשבמקביל האוכלוסייה החזקה יותר עוזבת את השכונות הללו. כך יוצא שאותם בתי ספר שבסמיכות לאותן שכונות הופכים לבתי ספר מוחלשים שמרבית תלמידיהם יוצאי אתיופיה". 

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "רישום תלמידים עולים מאתיופיה לבתי הספר הוא לפי אזורי מגוריהם. על פי פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף, תלמידים עולים מאתיופיה אמורים ללמוד בחינוך הממלכתי-דתי".

אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[מנהל.פורום]
  ליוצאי אתיופיה ציונים נמוכים   03/04/2011 18:19 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31

קיימים פערים משמעותיים בהישגים של תלמידים יוצאי אתיופיה לעומת כלל התלמידים - כך עולה מדוח שפרסם היום (א') משרד החינוך. הדוח בחן את הישגי התלמידים שנולדו באתיופיה או שאחד מהוריהם נולד שם במבחני המיצ"ב הנערכים בכיתות ה' וח' לאורך ארבע השנים האחרונות.

 

הפגנה של צעירים אתיופים נגד הגזענות בפתח תקווה צילום ארכיון: יהונתן שאול

"תמונת ההישגים הכללית מראה, כי נמצאו פערים גדולים בהישגים בין תלמידים יוצאי אתיופיה, ובפרט תלמידים שנולדו באתיופיה, לבין כלל התלמידים בבתי ספר דוברי עברית בכל מקצועות המיצ"ב. פערים אלה עומדים על כשלושה רבעים מסטיית תקן, ובשכבת כיתה ח' אף למעלה מזה", נכתב בדוח שחיברה הרשות הארצית למדידה והערכה במשרד החינוך (ראמ"ה).

במשרד החינוך מציינים כי אם בוחנים רק את השנים תשס"ח - תש"ע, השנתיים האחרונות, חל צמצום קל בפערים, שעומדים בחתך זה על כשליש סטיית תקן.  מבחני המיצ"ב בוחנים גם את האווירה בבית הספר, וגם שם עולה תמונת מצב מדאיגה.

התלמידים יוצאי אתיופיה דיווחו על הערות גזעניות מצד תלמידים אחרים. בנוסף התגלה פער בין התלמידים יוצאי אתיופיה לבין יתר התלמידים בסוגיות נוספות: הם מסתייעים פחות בשיעורים פרטיים, הנפוצים בעיקר בקרב תלמידים מהמעמד הסוציו-אקונומי הבינוני עד גבוה, וכן הם משקיעים זמן רב יותר בהכנת שיעורי בית.

משרד החינוך: אנו משקיעים מיליונים במשרד החינוך אמרו בתגובה לממצאים כי "המשרד מוביל במהלך השנתיים האחרונות מדיניות לצמצום פערים בתוך מערכת החינוך ובכלל זה לצמצום פערים אל מול אוכלוסיית העולים יוצאי הקהילה האתיופית, החל מהגיל הרך. בתוך כך, החל משנת הלימודים הקודמת (תש"ע) מפעיל המשרד תוכנית חומש המתמקדת בקידום ההישגים הלימודיים של תלמידי יוצאי הקהילה האתיופית.
יצויין, כי בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"א) הקצה המשרד לטובת התוכנית כ- 20 מיליון שקל, כאשר עוד כ- 20 מיליון שקל יוקצו בשנת הלימודים הבאה (תשע"ב). בשנת הלימודים תש"ע הקצה המשרד לטובת התוכנית כ- 15 מיליון שקל.

ראמ"ה מלווה בימים אלה את תהליכי הקליטה וההשתלבות של תלמידים יוצאי אתיופיה  במערכת החינוך כדי למצוא את הדרך אשר תאפשר הצלחה מרבית של התלמידים", נמסר מהמשרד.

 

אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[מנהל.פורום]
  ניסויים קליניים בבית החולים ....   03/04/2011 19:02 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31

בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד בית החולים זיו בצפת ומשרד הבריאות בטענה לביצוע ניסויים קליניים בבית החולים ללא הסכמה מדעת

 למחוזי בפ"ת הוגשה תביעה ובקשה לאישורה כייצוגית כנגד בית החולים זיו בצפת ומשרד הבריאות בטענה להפרה גסה, בוטה ואנושה של סטנדרטים רפואיים בסיסיים על ידי ביצוע ניסויים קליניים במטופלים ללא הסכמתם מדעת.

 בתביעה נאמר כי מדובר בניסוי רפואי אשר במסגרתו נלקחת דגימת כבד מהמטופל במסגרת ניתוח קיצור קיבה המבוצע בהרדמה כללית.

 בתביעה שהוגשה על ידי לב אורלי מקצרין ועיזבונה של המנוחה הייב עליא מוחסן, אשר נותחו במרכז הרפואי זיו בצפת בניתוח קיצור קיבה, במסגרת יום ההכנה לניתוח שהיה כשבועיים לפני מועד הניתוח, לא אוזכר עניין ההשתתפות בניסוי הקליני ולא נחתמה כל ניירת רלוונטית להשתתפות בניסוי.

 לטענתן, טופס ההסכמה להשתתפות בניסוי הקליני הוצג להן לראשונה ביום הניתוח המתואם וממש רגעים לפני הכניסה לחדר הניתוח, לא נשלח אליהן כל עלון מידע ו/או כל אינפורמציה על השתתפות בניסוי הקליני ועד היום הן לא קיבלו כל מידע ו/או אינפורמציה על המשך המעקב בניסוי הקליני ותוצאותיו.

 בתביעה נאמר כי האפשרות שהמטופל יסרב להשתתף בניסוי קליני באותם הרגעים הספורים טרם כניסתו לחדר הניתוח, רגעים בהם התלות שלו בצוות הרפואי כה משמעותית ולצוות הרפואי אין את היכולת להסביר למטופל את המשמעות של השתתפותו בניסוי הקליני והלה אינו מבין משמעות זו, אינה סבירה כלל ומצב דברים שכזה איננו עומד בדרישות החוק ולכאורה מדובר ממש ב"עסקה" כפויה שאין דומה לה ואין כדוגמתה.

 לטענת התובעות, לא הוסבר להן המשמעות של השתתפותן בניסוי הקליני ובמיוחד כזה שבמסגרתו תילקח דגימה מהכבד, על כל המשמעות והסיכון הרפואי הכרוך בכך מעבר לסיכון בניתוח מסוג זה של קיצור הקיבה, והמדובר באי עמידה בחובות משפטיות, רפואיות ואתיות קלאסיות החלות על המשיבים.

 לדברי התובעות אשר אחת מהן נפטרה ממש לאחרונה והיא מיוצגת על ידי עיזבונה, הן וכל המטופלים האחרים שעברו ניסוי קליני בבית החולים זיו בצפת ואשר מספרם מוערך ב-100 איש, זכאים לפיצוי של 300,000 ש"ח לכל אחד בשל הטעייתם באופן קבלת ההסכמה מדעת להשתתפותם בניסויים הקליניים, ובסה"כ עומד סכום הפיצוי הכולל על 30 מיליון ש"ח.

 בנוסף מתבקש ביהמ"ש להורות על הקמת מנגנון בדיקה ומעקב על מצבם הרפואי של אותם מטופלים לרבות מנגנון הגשת תביעות נזיקין.

אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[תומר_77]
  בית קנדה   03/04/2011 22:50 

הצטרף בתאריך :
24/05/2007 01:16
מלבד התלמידים מבית קנדה[]כמעט כל אלו מיוצאי אתיופיה הגרים בסביבת בית הספר  נמצאים בישראל כבר 30 שנה , משמע רוב מוחלט של התלמידים 'האתיופים' בכלל נולדו בישראל. אז מהיכן הביטוי "הורים לתלמידים צברים העבירו את ילדהם" על איזה צברים מדובר ? אם צבר לפי הגדרתו של הכתב הוא מי שנולד בארץ , אז מדובר רק בחלק קטן מתלמידי "בית קנדה" שמסופקני אם הם בכלל ביחד כיתה שלמה -  כאשר חדד (הכתב)  מציין את המילה 'צבר' הוא לא מסוגל לדמיין שחום עור. וזה למעשה שורש הבעיה - לא (רק)מה שכותבים , אלא איך שכותבים  .
 
http://blacklist.Col.li
   
[תומר_77]
  עוטף בית הספר אור החיים   03/04/2011 22:53 

הצטרף בתאריך :
24/05/2007 01:16

מי שמכיר את 'עוטף' בית הספר אור החיים באשקלון   יודע שהפשע קיים בשכונה הזו שנים רבות טרם הגיעו מסות של עולים מאתיופיה : כך שאין זה תולדה של העלייה מאתיופיה. לכן אלו מביתא ישראל שהגיעו לשם "השתלבו" עם המקומיים בלית ברירה מכורח המציאות שאליה נקלעו - משמע זו השכונה ואלו האנשים -- קדימה לך תשתלב איתם -- לך תלמד את חוקי "הבורר" על כל דקדוקיו .

כמו בהרבה שכונות בהם יוצאי אתיופיה בישראל .

http://blacklist.Col.li
   
[תומר_77]
  הרבה לפניי   03/04/2011 23:15 

הצטרף בתאריך :
24/05/2007 01:16

 באשקלון יש ישראלים ממוצא אתיופי כבר יותר מ-40 שנה , החל משנות ה 60 המאוחרות עת  חיו באשקלון עשרות יהודים אתיופים במגורי הסטודנטים (הישן) מול תחנה מרכזית  באשקלון .

 

את האתיופים בנוף האשקלוני מכירים שנים רבות , אז מדוע מחליטים 'ההורים של הצברים'

להדיר רגליהם מבית הספר ? הא פערי תרבות , הבנו . אז ככה זה עובד אמממ  בהתחלה הם השתמשו במונח הבדלי תרבות עכשיו זה פערים תרבותיים (הרי ברור , איזה הבדלים כבר יהיו בין ילד שחור וילד לבן שנולדו בישראל , אין הבדל - אז יש פערים = צבעים). אז על איזה תרבות מדובר ?

האם אלו הנימוסים והשפה היפה שההורים שלהם של 'התלמידים הצברים' הנחילו לנו בבואנו לארץ .

 

פשוט מדהים איך מייצרים במשרד החינוך שפה יפה עבור אנשים שטופי שנאה ושונאי שחורים , והם 'ההורים של הצברים' משלימים את הדיכוי הממסדי בפעולות שלהם .

http://blacklist.Col.li
   
[תומר_77]
  ו..   03/04/2011 23:26 

הצטרף בתאריך :
24/05/2007 01:16

כמו בכל שנה , שוב פעם תלמידים שהוריהם עלו מאתיופיה במוקד הסיפור , שלמה מולה עם אותו סיפור על כספומט וגברת דגו מהאגודה מדברת על "הבעיות"  . גם לא ירחק היום בו ישוב העיתונאי וינליק את רעיון 'בית הספר אתיופי' שכמובן נדון בפורומים שונים באינטרנט בהם הוא שוטט וגיבש רעיונות .

http://blacklist.Col.li
   
[אלמז.]
  לא הבנתי על מה אתה מדבר   08/04/2011 16:50 

הצטרף בתאריך :
13/11/2010 20:09
מה קרה ?   
[biro]
  חכם גדול ...............................   23/04/2011 19:40 

הצטרף בתאריך :
23/04/2011 19:37
רעיון מבריק לכל מי שלא הבין שיסתכל שוב פעם בתגובות הריקות   
[מנהל.פורום]
  וזה לא איחר להגיע !!   28/06/2011 11:19 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31
האם מייצרים "גיטאות" לתלמידים אתיופים?!
אפליה? תלמידים אתיופים
צילום: פלאש 90

וועדת העלייה והקליטה של הכנסת תדון מחר בתופעת הפנייתם של תלמידים יוצאי אתיופיה – למוסדות חינוך על טהרת בני העדה.
 
בסיוריה ברחבי הארץ, נתקלו חברי הכנסת של הוועדה לא-פעם ולא-פעמיים בבתי ספר ובגני ילדים שכאלו, והם מבקשים לבדוק האם מדובר ביד מכוונת או בתופעה הצומחת מהשטח, מה יחסם של עולי אתיופיה עצמם לתופעה - וכיצד ניתן לשנותה כדי ליצור מיזוג וקליטה טובים יותר. 
 
בישיבה ישתתפו נציגי משרדי הקליטה, הרווחה  והחינוך, מערך הגיור במשרד ראש הממשלה, עמותת טבקה - מרכז לסיוע משפטי וסנגור קהילתי ליוצאי אתיופיה , הסוכנות היהודית, מכון ברוקדייל,  מרכז היגוי של עולי אתיופיה, ארגוני עולים מאתיופיה, מרכז אדוה, מרכז השלטון המקומי, ישובים עתירי עולים יוצאי אתיופיה והנהלת ביה"ס נר עציון.

בנתונים שפרסמה עמותת "טבקה" פורסמו מספר דוגמאות לבתי ספר בהם מדיניות הרשות והיעדר פיקוח של משרד החינוך הובילו ליצירת בתי ספר נפרדים ליוצאי אתיופיה.

בבית הספר היסודי נר עציון בפתח תקווה, 100% מהתלמידים הם יוצאי אתיופיה (למעט תלמיד אחד). על פי טענת העמותה העירייה הודתה, בתגובה רשמית לפניית עמותת "טבקה", כי אין היא מפנה תלמידים יוצאי אתיופיה מחוץ לאיזורי הרישום. זאת, בניגוד למדיניות המוצהרת של משרד החינוך ובניגוד להמלצות ועדת "בס" שאת מסקנותיה אישר וקיבל משרד החינוך וכן בית המשפט העליון.

בעמותת "טבקה" מציינים כי במרחק כקילומטר אחד לכל כיוון מבית ספר זה מצויים שני בתי ספר מזרם הממ"ד (מעלות חיים וכפר גנים). עיריית פתח תקווה לא נימקה מדוע קבעה את איזורי הרישום באופן כזה שמבודד את האיזור בו מתגוררים יוצאי אתיופיה מהאיזורים האחרים.

בעיר נתניה מספר בתי ספר יסודיים בהם אחוז גבוה של יוצאי אתיופיה, ביניהם: בתי הספר סיני, שח"ל, רמב"ם, יבנה ורש"י. מדיווחים שהגיעו לעמותת "טבקה" עולה כי מספר הורים מקרב קהילת יוצאי אתיופיה שביקשו לרשום ילדיהם לבתי ספר מחוץ לאזורי הרישום נענו בשלילה על ידי הרשות.

בשכונת "שמשון" באשקלון פועל בית הספר "אור החיים" שבו מעל ל-70% מהתלמידים הם יוצאי אתיופיה. העירייה מסבירה כי רישום תלמידים עולים מאתיופיה לבתי הספר נעשה לפי אזורי מגוריהם.

מקורhttp://www.inn.co.il/News/News.aspx/221887 


אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
דף : 1     1 |    >>1

[חזרה לפורום]  
מנהלי האתר - ישראל אדנה יסמני, אדנה זואודו 


ישראלים ממוצא אתיופי| יהודי אתיופיה| ביתא ישראל| אתיופים| תרבות אתיופית| מוזיקה אתיופית| נשים אתיופיות| גברים אתיופים, היכרויות אתיופים| קומדיה אתיופית| היסטוריה אתיופית| זמרים אתיופים |