דף הבית    מזמורי הכהנת    ☺ ניווט מהיר באתר ☺    מערכת האתר     אָבֵרָה מָנְגיסְטוֹ
פורום יוצאי אתיופיה

 

 
 פורום אתיופים ברשת

♣° פורום יוצאי אתיופיה°♣
[חזרה לפורום]  
מחבר הודעה
[מנהל.פורום]
  חג חרות שמח   08/02/2015 06:18 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31


גם בליל הסדר הזה נשב סביב השולחן ונערוך את הסדר כהלכתו, כמדי פסח נספר על האותות,המופתים, עשרת המכות וגאולת ישראל ממצרים- כרגיל. בסיומו, כך לפחות במשפחות "בית ישראליות" נתרווח בספה, נטה כולנו אוזן ונקשיב בשקיקה לאחד הפרקים המפוארים בתחיית העם היהודי- יציאת אתיופיה.

אל תטעו, איננו מתכוונים לתצלומים שרוב היושבים בציון צרבו בתודעה, תמונות בהם נראים עולים חדשים מעוטרים במספרים על מצחם, ויושבים צפופים במטוסי ג'מבו(1991). הפרק הזה התחיל עוד קודם הגיעו ספינות השייטת ליטול חלק במבצע העלייה, ובטרם תיעדו במדבריות את הצלליות עולות למסוקי חיל האוויר באישון לילה. נכון, לכוחות הביטחון,לארגון האמריקאי ולממסד הישראלי יש חלק בעליית יהודי אתיופיה, איש אינו מתכחש לזה, ומקומם נוכח, אולי מדי נוכח; לעיתים, עד כדי הפיכתם של העולים לפאסיביים [הבאנו אותם, הצלנו אותם, העלנו אותם- לראייה, אנחנו מצלמים אותם (-:]; זולת משפט אחד קצר בכל תחילית תיאור העלייה מאתיופיה המסוגנן בערך כך: "אלפים מיהודי אתיופיה צעדו לגבול סודאן, והמתינו שם במחנות זמניים עד להובלתם לישראל"- למעשה, התיאור הקצר הזה לב לבו של הסיפור.   

   

אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[מנהל.פורום]
  ...   24/03/2013 22:16 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31


בשלהי שנות השבעים ובתחילת שנות השמונים של המאה העשרים, על התפר שבין צפון אתיופיה לגבול סודן, יצרו עשרות יהודים אתיופים בזה אחר זה נחיל אנושי ארוך, היעד "מזרחה", אל ארץ ישראל. בכל פעם מחדש, שובל נשים וגברים השתרך לו, חרש-חרש צעדו בלילות, מטף ועד זקן; תינוקות נישאים על גבם, לצד קשישים תשושים, לאים ההולכים באיטיות ועוברים חבלי ארץ לא מוכרים, הם יסרבו לוותר על המסע הקשה והמפרך. ככלות הכול, עשרות בשנים הם הקשיבו,התפללו וערגו לירושלים, ועתה הם שמים פעמיהם לעברה.

לפני היציאה החרישית, 'ביתא ישראל' הספיקו לארוז בחפזון את התרמילים עם מעט בגדים ומזון. הכול, זולת הצידה לדרך הם הותירו מאחור: את רכושם, את בתיהם, את חבריהם, את המקום הכי בטוח ומוכר- נוף ילדותם.

 

 

בדרך להגשמת החלום, הם יחצו בכל אישון לילה עשרות רבות של קילומטרים ובמשך ימים רבים, בהן שרשרות הרים, תנאי קרקע בלתי אפשריים- בעיקר לזקנים, לנשים הרות או כאלה שנושאות במנשא תינוקות בני יומם. למחרת הבוקר, יחפשו מחסה תחת השמש הקופחת,המצמיאה; בכל הזמן הזה, בין הייאוש לתקווה, בין החיים למוות- ביתא ישראל לוחשים גאולה ומתקדמים לארץ האבות. אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[מנהל.פורום]
  ...   24/03/2013 22:21 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31


הנרטיב הזה מעולם לא היה סיפור יחיד, הוא מקפל בתוכו בראש ובראשונה את סיפורם של אלפי יהודים אתיופים (1979-1985) שהעזו להגשים ובמסירות נפש את חלום השיבה הביתה לארץ ישראל. הם הכינו מערך שלם לקראת המסע ועמדו במבחנים מרים ומסוכנים, שחלקם גבו גם בחיי אדם. יציאת אתיופיה לא הייתה יכולה לצאת אל הפועל באותן השנים ללא דמויות ביתא ישראליות מרכזיות.

הראשון שבהם, פרדה יזזאו אקלום, איש חינוך וסוכן מוסד [...] כאשר הופר ההסכם הסודי בין אתיופיה לישראל (1978), במסגרתו עלו 121 יהודים מאתיופיה, תמורת נשק לחונטה הצבאית בראשות הרודן מנגיסטו; אקלום נס על נפשו וחצה את הגבול לסודן, הוא הואשם בריגול למען ישראל, בשל פעילותו במסגרת רשת אורט להעלאת יהודים דרך אדיס אבבה. כאשר הגיע לחרטום שלח שלושה מכתבים: לרשת אורט בשוויץ, לאגודה האמריקאית למען יהודי אתיופיה בארה"ב והמכתב השלישי לנציג האגודה בניירובי, ביל הלפרן. משם התגלגלו המכתבים עד שהגיע בסופו לגורמים במוסד, האחרונים שלחו סוכן מטעמם לפגוש את פרדה ולבחון בשנית דרכים להעלות את יהודי אתיופיה.

התכנית הראשונה שנכשלה, לטענת שירותי הביטחון, הייתה פרי עטו של יהודי אתיופי העונה לשם ברוך טגניה, עליה שקד יחד עם פרופסור האוורד לנגהורן שהיה נשיא האגודה האמריקאית למען יהודי אתיופיה. טגניה, היה נחוש והגיש הפעם למזכיר הצבאי, אפרים פורן את התכנית להעלאת היהודים דרך סודאן, בהוראתו של פורן נפגש שוב עם אנשי המוסד ופרש בפניהם את תכניתו, האחרונים קבעו שהתכנית אינה מתאימה (לכאורה) וביטלו אותה בשנית. מכאן, בניגוד להוראות המפורשות של אנשי המוסד, שלא לנקוט פעולות מיותרות;  בורח טגניה מישראל בסיוע הארגון האמריקאי למען יהודי אתיופיה ומגיע בסופו של דבר לסודן, שם הוא יפגוש את פרדה אקלום שכבר החל את הפעילות לאיתור והעלאת יהודים, הוא מצטרף למאמצים- וכך שערי העלייה נפתחים. בשש השנים הבאות עד 1985, יעברו את המסלול מצפונה של אתיופיה- לעבר סודאן- בואך ארץ ישראל, אלפים מביתא ישראל, והמחזה: בדיוק כמו בסיפור המקראי- יציאת מצרים. 

 אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
[מנהל.פורום]
  ...   24/03/2013 22:26 

הצטרף בתאריך :
17/05/2009 02:31


ובכן חברות וחברים, העבר מלמד אותנו שישנה יד מכוונת הדוחקת את יהודי אתיופיה לשוליים, זו שהתעלמה מהעובדה שביתא ישראל יצאו את אתיופיה לעבר ארץ ישראל, ואילו הממשל הישראלי היה בצור בעמדתו לסרב להרפתקה הזו בטענה שמדובר בסודאן העוינת והעלולה לסכן את גורמי הביטחון שלה.

אולם, אותו עבר עשוי לספר את הצד השני של המטבע- ממבט עיניהם של העולים מאתיופיה (1979-1985) אשר סירבו להיכנע לתכתיבים, והחלו לצאת למסע ארוך ומסוכן לעבר ירושלים.  עלינו גם לאמץ את חזונם ואומץ לבם של אלו שקבעו עובדה לממשלות ישראל, הם איתרו יהודים בסודאן, פברקו רשימות או שברחו מישראל לסייע במציאת דרך להעלות את יהודי אתיופיה לישראל. ובכך למעשה שינו סדרי עולם. 

חג חירות שמח אתיופים,ביתא ישראל,אתר העדה האתיופית
   
דף : 1     1 |    >>1

[חזרה לפורום]  
מנהלי האתר - ישראל אדנה יסמני, אדנה זואודו 


ישראלים ממוצא אתיופי| יהודי אתיופיה| ביתא ישראל| אתיופים| תרבות אתיופית| מוזיקה אתיופית| נשים אתיופיות| גברים אתיופים, היכרויות אתיופים| קומדיה אתיופית| היסטוריה אתיופית| זמרים אתיופים |